Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
11.11.2020, Milan Šurkala, aktualita
Vědci z několika univerzit spojili své síly a pokusili se vyvinout perovskitové solární panely, které by bylo možné vyrábět při minimálních nákladech. Výsledkem vývoje jsou články s velmi dobrou 21,8% účinností.
luky_pribyl (97) | 12.11.202010:25
Zdravím, mohl by mi někdo, kdo je orientovaný v problematice perovstkitových solárních panelů, říci, jak to s nimi v současné době je? Mám na mysli hlavně pokles výkonu, resp. životnost. Nejsem v článcích, na které narazím, schopen odlišit marketingová sdělení, zbožná přání a zeleně náboženský optimismus od skutečných informací. U baterií jsem to zvládl. Tady ještě úplně ne :­-)
Odpovědět2  0
Milan Šurkala (5115) | 12.11.202011:33
Těch marketingových sdělení tam obvykle není moc, protože jde většinou o projekty, které jsou v laboratorní fázi, tedy ještě XYZ let předtím, než se začne vůbec řešit nějaký marketing. Pouze pár projektů se dotáhlo do pilotních verzí ­(viz níže­).

Co se týče výdrže, to se těžko říká. Zásadním problémem je, že není perovskit jako perovskit. To je stejné, jako byste se zeptal, jaký je dojezd auta. Elektrického, naftového, benzínového? Osobního, dodávky, nákladního? Atd... Perovskitové solární panely jsou obrovská skupina využívající různé perovskitové materiály, různě vyrobené, různě aplikované na různé povrchy,... Takže některé vydrží desítky hodin a některé jednotky let ­(výzkumy tak neukazují ­"hele, tady máme nový panel, šup s tím na trh­", ale ­"hele, tady je něco, co řeší tento jeden problém, pojďme vyřešit ty zbývající­").

Co tak vím, tak pod světlem AM1.5G ­(kdy světlo prochází 1,5 tloušťky atmosféry, což zhruba odpovídá naší poloze a cca 1000W­/m2, tedy 1kW­/m2­), tak T90 ­(90%+ efektivita původní­) bývá u těch nejlepších přes 1000­-1500 hodin ­(aspoň co si tak pamatuji­), T80 pak míří někam k 2500­-3000 hodinám. Ale tady pozor, to jsou hodiny plného AM1.5G svitu ­(5 hodin s 200W­/m2 se tedy počítá jako 1 hodina­). U nás dopadne za rok cca 1150kWh­/m2 ­(tedy 1150 AM1.5G hodin­), takže těch 2500 hodin je zhruba něco přes 2 roky. Mám pocit, že ještě v roce 2018 nebyl žádný, který by se dostal přes 1 rok. Nicméně zdaleka jsem nepřečetl každý článek na téma perovskitů, takže možná už vyšly další novinky, které to opět posouvají dále.

Firma Dyesol už perovskitové fólie vyrábí ­(10% degradace po 1000 hodinách­). Každopádně je to stále technologie v plenkách, takže nečekejte, že se to bude v dohledné době masově vyrábět jako klasické solární panely.
Odpovědět3  0
wrah666 (6205) | 12.11.202017:00
Čistě informaqtivně: kolik energie to stojí vyrobit ­(a nainstalovat­) a kolik to za svou existenci vyrobí? Já jen, že posledně mi na FB nějaký ­"odborník­" ­(snad z hnutí duha­) vysvětloval, jak je ­"fantastické­", že klasický solární panel za svou životnost vyrobí 7x tolik energie než co stála jeho výroba. Ve své zaslepenosti nebyl schopen rozumět ani jednosuchému násobení, že pokud to vyrobí koeficient 1 za 3,5 roku ­(a to v ideálních podmínkách­) tak to není paráda, ale totální katastrofa.
Odpovědět0  0
Zajímá Vás tato diskuze? Začněte ji sledovat a když přibude nový komentář, pošleme Vám e-mail.
 
Nový komentář k článku
Pro přidání komentáře se přihlaste (vpravo nahoře). Pokud nemáte profil, zaregistrujte se pro využívání dalších funkcí.